„Nic lepszego człowiek nie może zrobić człowiekowi, niż uwolnić go od bólu”.

Rehabilitacyjny trening funkcjonalny - rehabilitanci.pl

Co to jest trening funkcjonalny?

Trening funkcjonalny to rodzaj treningu, który koncentruje się na rozwijaniu funkcjonalnej sprawności fizycznej, czyli zdolności do wykonywania codziennych czynności i ruchów z większą skutecznością i efektywnością. Skupia się na poprawie koordynacji, siły, równowagi, gibkości, stabilności i wytrzymałości w sposób, który ma zastosowanie w życiu codziennym i sportach.

Trening funkcjonalny ma swoje źródło w rehabilitacji, z uwagi na to, że jest często stosowany w przypadku pacjentów ze schorzeniami narządu ruchu w celu przywrócenia kontroli i funkcji systemu nerwowo-mięśniowego. Definicja treningu funkcjonalnego zakłada poprawę ogólnej sprawności fizycznej, a nie tylko koncentrację na izolowanych mięśniach.

Trening funkcjonalny jest popularny wśród osób aktywnych fizycznie i sportowców, ale może być również stosowany przez osoby chcące poprawić swoją kondycję ogólną i jakość życia. Ważne jest, aby trening był odpowiednio dostosowany do indywidualnych potrzeb i umiejętności, dlatego warto skonsultować się z trenerem lub fizjoterapeutą, który pomoże opracować właściwy program treningowy zawierający odpowiednie elementy ćwiczeń funkcjonalnych.

Na czym polega trening funkcjonalny?

Trening funkcjonalny zakłada, że ciało działa jako całość, a nie jako oddzielne części, dlatego ćwiczenia funkcjonalne angażują wiele grup mięśniowych jednocześnie, naśladując ruchy i wzorce biomechaniczne występujące w rzeczywistych sytuacjach. Przykładowo ćwiczenia mogą obejmować przysiady, wypady, podnoszenie ciężarów, skoki, rotacje tułowia, rzuty, pociągnięcia i wiele innych.

Jakie są zalety treningu funkcjonalnego?

Trening funkcjonalny znajduje zastosowanie w przypadku różnych grup osób i przynosi wiele korzyści.
  1.  Poprawa funkcjonalności i wzmocnienie mięśni głębokich – na skutek treningu funkcjonalnego stajemy się bardziej sprawni, a wzmocnienie mięśni przekłada się na lepsze funkcjonowanie. Trening funkcjonalny angażuje wiele grup mięśniowych jednocześnie, co przyczynia się do ogólnego wzmacniania całego ciała,
  2. Obniżenie ryzyka chorób przewlekłych takich jak cukrzyca, choroby serca, choroby układu oddechowego oraz zaburzenia mięśniowo-szkieletowe,
  3. Poprawa postawy ciała i stabilizacji – trening funkcjonalny skupiając się na pracy mięśni głębokich prowadzi do większej równowagi siły mięśniowej, prowadząc do wzmocnienia mięśni stabilizacyjnych, co z kolei przekłada się na utrzymanie prawidłowej postawy ciała i zmniejsza ryzyko urazów,
  4. Poprawa kondycji i wytrzymałości – trening funkcjonalny poprawia ogólną wydolność i wytrzymałość organizmu. Ćwiczenia funkcjonalne pobudzają układ sercowo-naczyniowy, co wpływa na lepszą kondycję i zwiększa komfort codziennych czynności,
  5. Obniżenie ryzyka depresji oraz demencji – aktywność fizyczna, w tym trening funkcjonalny jest jedną z podstawowych interwencji, które powinny być wykonywane w celu poprawy stanu zdrowia u osób z insulinoopornością, cukrzycą typu 2, zespołem metabolicznym – które są mocno związane z depresją i chorobą Alzheimera.

Trening funkcjonalny u osób pracujących fizycznie

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) rekomenduje co najmniej 150 min aktywności fizycznej o umiarkowanej intensywności tygodniowo. Osoby pracujące fizycznie są często przekonane, że wykonywana praca zapewnia wystarczający poziom ruchu. Paradoksalnie okazuje się, że zawodowa aktywność ruchowa nie przynosi takich korzyści jak aktywność ruchowa w czasie wolnym. Aktywność zawodowa nadal może oznaczać ryzyko urazów przeciążeniowych, zmęczenia oraz niekorzystnych objawów ze strony układu mięśniowo-szkieletowego. Wykonując regularny trening funkcjonalny pod okiem fizjoterapeuty możemy w takich sytuacjach obniżyć ryzyko urazów i wesprzeć swój organizm.

Trening funkcjonalny dla sportowców

Jak osiągać najlepsze rezultaty przy najmniejszym ryzyku urazów? Jak ćwiczenia wykonywane przez sportowców wpływają na ich wydolność? Jakie elementy treningu funkcjonalnego wprowadzić do codziennych treningów? To tylko niektóre z pytań stawianych przez amatorów i miłośników sportu.

Trening funkcjonalny jest istotny dla sportowców ponieważ skupia się na poprawie specyficznych umiejętności i zdolności istotnych dla różnych dyscyplin sportowych. Ćwiczenia funkcjonalne, dzięki powielaniu wzorców ruchowych, pomagają w doskonaleniu umiejętności technicznych i optymalizacji wydajności sportowej. Trening funkcjonalny angażujący zarówno większe grupy mięśniowe, jak i mięśnie głębokie poprawi wytrzymałość i siłę. Ćwiczenia stabilizujące pomogą w poprawie kontroli ciała i zwiększeniu stabilności. Odpowiednio dobrany trening funkcjonalny wzmacnia zdolność synchronizacji i koordynacji ruchów. Specjalistyczny trening funkcjonalny powinien być odpowiednio dobrany do specyfiki danej dyscypliny sportowej oraz indywidualnych potrzeb sportowca.

Aktywność fizyczna seniorów

Wraz z wiekiem dochodzi do utraty sił i mocy mięśni, co może prowadzić do pogorszenia funkcji i zwiększonego ryzyka upadków. Starsi dorośli muszą wkładać dużo więcej wysiłku w wykonywanie codziennych czynności. Odpowiednio dobrane ćwiczenia funkcjonalne wzmacniają mięśnie u osób starszych, a regularny trening funkcjonalny zwiększa komfort codziennego funkcjonowania. Wydaje się więc być korzystnym wyborem dla seniorów.

Trening funkcjonalny pod okiem fizjoterapeuty

Wykonując trening funkcjonalny pod okiem fizjoterapeuty mamy pewność, że wykwalifikowany terapeuta zadba o poprawność wzorców ruchowych, podpowie jak prawidłowo wykonywać ćwiczenia funkcjonalne, dzięki czemu nasz trening będzie bezpieczny i skuteczny. Fizjoterapeuta zadba o odpowiednią intensywność treningu funkcjonalnego, jak również pokaże przykłady ćwiczeń funkcjonalnych, które będą mogły być wykonywane w domu. Dzięki obecności fizjoterapeuty efekty treningu mogą być na bieżąco monitorowane, a ćwiczenia funkcjonalne odpowiednio korygowane.

Zdarza się również, że pacjenci zapominają w jaki sposób poprawnie wykonywać ćwiczenia, nie dysponują odpowiednim sprzętem i miejscem, w domu spada też motywacja do kontynuowania ćwiczeń. Fizjoterapeuta pomoże więc przeprowadzić trening funkcjonalny, dbając o odpowiednie wzorce ruchowe oraz tempo wykonywanych ćwiczeń.

Indywidualne podejście do rehabilitacyjnego treningu funkcjonalnego

Różnorodność wykonywanych ćwiczeń pozwala na pełną indywidualizację treningu. Indywidualnie dostosowany trening rehabilitacyjny pozwala na utrwalenie efektów terapii i zmniejsza ryzyko nawrotu dolegliwości lub odniesienia kontuzji.

Indywidualnie dobrany trening funkcjonalnie doskonale sprawdzi się nie tylko w rehabilitacji, ale też w utrzymaniu dobrej kondycji, jak również w sporcie amatorskim i wyczynowym.

Siłownia porehabilitacyjna - rehabilitacja Kraków

W naszym gabinecie rehabilitanci.pl w Krakowie stworzyliśmy siłownię porehabilitacyjną, gdzie każdy z pacjentów pod okiem fizjoterapeuty może kontynuować ćwiczenia. Wykorzystujemy wszelkie niezbędne przyrządy treningowe oraz metody terapeutyczne takie jak pilates, kinezyterapią z elementami stabilizacji kręgosłupa, czy elementy treningu siłowego i wytrzymałościowego, aby pacjenci mogli utrzymać i rozwinąć odzyskaną podczas rehabilitacji sprawność fizyczną.

W naszym gabinecie rehabilitacji w Krakowie oferujemy zajęcia grupowe oraz indywidualne. Zapraszamy do kontaktu z rejestracją, żeby ustalić szczegóły kiedy i jak rozpocząć trening funkcjonalny.

Trening rehabilitacyjny, trening funkcjonalny Kraków