„Nic lepszego człowiek nie może zrobić człowiekowi, niż uwolnić go od bólu”.

Rehabilitacja stomatologiczna

Co to jest rehabilitacja stomatologiczna?

Rehabilitacja stomatologiczna jest dziedziną rehabilitacji zajmującą się dysfunkcjami w obszarze czaszkowo-żuchwowym, czyli bólem w okolicy głowy, szczęki i żuchwy. Odpowiednio dobrana terapia pomaga usunąć napięcia oraz dolegliwości bólowe jak również przywrócić funkcje w obszarze głowy i szyi.

Rehabilitacja stomatologiczna jest też uzupełnieniem leczenia stomatologicznego. Obejmuje rehabilitację pacjentów z różnymi problemami stomatologicznymi, takimi jak uszkodzenia zębów, ubytki, wady zgryzu, problemy stawu skroniowo-żuchwowego, a także rekonstrukcja po usunięciu zębów lub urazach.

Na czym polega fizjoterapia stomatologiczna?

Fizjoterapia stomatologiczna jest specjalistycznym obszarem rehabilitacji stomatologicznej, który koncentruje się na leczeniu i rehabilitacji pacjentów z zaburzeniami funkcji układu składającego się z zębów, kości, stawów skroniowo-żuchwowych i mięśni jamy ustnej.

Rehabilitacja stomatologiczna obejmuje szereg technik terapeutycznych, które mogą być stosowane w leczeniu różnych schorzeń stomatologicznych oraz dysfunkcji układu czaszkowo-żuchwowego:

 1. Terapia manualna – wykorzystuje różnorodne techniki manualne, takie jak masaż, rozciąganie tkanek miękkich, mobilizacje stawów skroniowo-żuchwowych i manipulacje, aby poprawić funkcję stawu skroniowo-żuchwowego, zmniejszyć ból i poprawić zakres ruchu,
 2. Ćwiczenia terapeutyczne – specjalnie dobrane ćwiczenia wykonywane w celu wzmocnienia mięśni żucia, poprawy koordynacji ruchowej, stabilności i elastyczności stawów skroniowo-żuchwowych oraz poprawy funkcji żucia, mówienia i połykania,
 3. Elektroterapia – wykorzystuje różne rodzaje prądu elektrycznego, takie jak prą TENS, prąd interferencyjny czy ultradźwięki, w celu zmniejszenia bólu, zmniejszenia napięcia mięśniowego, poprawy krążenia i przyspieszenia procesów regeneracyjnych tkanek.
Celem fizjoterapii stomatologicznej jest poprawa funkcji stomatognatycznej, zmniejszenie bólu, poprawa zakresu ruchu stawów skroniowo-żuchwowych, redukcja napięcia mięśniowego, poprawa stabilności i równowagi mięśniowej oraz poprawa jakości życia pacjenta. Fizjoterapia stomatologiczna powinna być przeprowadzana przez wykwalifikowanego fizjoterapeutę stomatologicznego, który ma specjalistyczną wiedzę i doświadczenie w tej dziedzinie.

W czym pomaga rehabilitacja stomatologiczna?

Wskazaniem do rehabilitacji stomatologicznej są:

 • bóle głowy lub karku, szczególnie te nasilające się podczas ściskania zębów,
 • problemy z otwieraniem i zamykaniem ust,
 • zgrzytanie zębami i zaciskanie zębów (bruksizm),
 • bóle i trzaski w obrębie ucha, uszu (stawów żuchwy),
 • migrena, zawroty głowy lub mdłości (bez podłoża neurologicznego),
 • napięciowe bóle głowy,
 • noszenie aparatu ortodontycznego lub szyny repozycyjnej,
 • szumy w uszach bez podłoża otolaryngologicznego,
 • bóle kręgosłupa w odcinku szyjnym, obrzęk i ból po zabiegach chirurgicznych, takich jak usunięcie zęba, wszczepienie implantów,
 • uczucie napięcia mięśni żucia (okolice żuchwy),
 • bóle zdrowych stomatologicznie zębów.

Indywidualne podejście do rehabilitacji stomatologicznej w rehabilitanci.pl

W naszym centrum rehabilitacji w Krakowie podchodzimy do każdego pacjenta indywidualnie, stawiamy na właściwą diagnozę i odpowiednio dobrany plan leczenia. Skontaktuj się z rejestracją i umów wizytę. Możesz też umówić się online, korzystając z poniższego linku.

 

Rehabilitacja stomatologiczna Kraków
Rehabilitacja stomatologiczna